We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WKB-7000 Keyboard, Gray/Black
SKU
ADEWKB7000-MG
by Adesso
$22.53 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Quiet, tactile and snappy response with scissor switches.
- Bluetooth connectivity.
- CoPilot AI hotkey puts the power of AI at your fingertips.
- Multi-device compatible.
Category: Keyboards
The Adesso WKB-7000 is a mini scissor-switch keyboard with a CoPilot AI hotkey that has the capability of working wirelessly through Bluetooth and is built to make handling your daily computer tasks easier. This sleek keyboard uses switches that provide a more quiet, tactile and snappy response when typing. Wired/Wireless: Wireless; Maximum Wireless Range: 30 ft; Connector/Port/Interface: Bluetooth; USB-C; For Device Type: Desktop; Laptop; Tablet.
| Global Product Type | USB Computer Keyboards |
|---|---|
| Wired/Wireless | Wireless |
| Maximum Wireless Range | 30 ft |
| Connector/Port/Interface | Bluetooth ; USB-C |
| For Device Type | Desktop; Laptop; Tablet |
| Keyboard Design | Compact |
| Ergonomic | No |
| Wrist Rest | No |
| Number of Keys | 78 |
| Color(s) | Gray/Black |
| Depth | 4.8" |
| Height | 0.7" |
| Width | 11.1" |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Type of Batteries Required | Polymer Rechargeable Battery |
| Operating System Compatibility | Androidâ„¢; Linux ; Mac ; Windows |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 783750013130 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| MPN | WKB7000 |
| Brand | Adesso |

Log In