We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wolf-Band Portable Band Saw Blades, 14 TPI, 44 7/8 Cut Length
SKU
ORS4333842438PW14
by Lenox
$185.93 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High speed steel teeth provide a strong, long lasting cutting edge.
- Bi-metal blades bend and resist breaking and extend blade life.
- Professional performance and competitive pricing provide extraordinary cost-per-cut value.
- Compact portable band saw blades available.
Category: Saw Blades
High speed steel teeth provide a strong, long lasting cutting edge. Bi-metal blades bend and resist breaking and extend blade life. Professional performance and competitive pricing provide extraordinary cost-per-cut value. Compact portable band saw blades available.
| Applicable Materials | Metal |
|---|---|
| Cutting Cap. [Max] | 3/8 in |
| Cutting Cap. [Min] | 3/16 in |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Cutting Length [Nom] | 44-7/8 in |
| Quantity | 25 EA/PK |
| Style | Wolf-Band® Portable Band Saw Blade |
| Teeth Per Inch | 14 |
| Thickness [Nom] | 0.020 in |
| Width [Nom] | 1/2 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Stanley® Products |
| Brand | Lenox |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.2500 |
| UPC | 824723842466 |
| MPN | 3842438PW14 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints,crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |



Log In