We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wolverine® AO Type 1 Chop Saw Large Cutting Wheel, 14 in dia x 3/32 in, 1 in Arbor Hole, A46T
SKU
ORS80456247
by Weiler
$78.00 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Aggressive cutting wheel that will get the job done fast
- Aluminum oxide grains provide fast initial cut rate and consistent performance
- Excellent value for the professional that needs a tough, aggressive wheel
- Designed for metal chop saws
Category: Hand Tools
Aggressive cutting wheel that will get the job done fast. Aluminum oxide grains provide fast initial cut rate and consistent performance. Excellent value for the professional that needs a tough, aggressive wheel. Designed for metal chop saws.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | Stainless Steel; Steel |
| Arbor Diam [Nom] | 1 in |
| Color | Black |
| Dia. [Nom] | 14 in |
| Grit | 46 |
| Hardness Grade | T |
| Quantity | 10 EA/BX |
| Speed [Max] | 4 |
| 400 RPM | |
| Thickness [Nom] | 3/32 in |
| Tool Shape | Flat |
| Type | Type 1 Wolverine™ AO Single Center Reinforcement for + Speed Cutting Wheel |
| Used With | Mounting Nut; Chop Saw |
| Brand | Weiler |
|---|---|
| Weight (lbs) | 14.0000 |
| UPC | 012382562472 |
| MPN | 56247 |

Log In