We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wood Stand-Up Podium Lectern Speaker Stand with Drawer and Storage Area, 27.55 x 14 x 43.3, Black
SKU
ALHI661012BLK-MG
by AdirOffice
$327.52 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- The lectern features a great design and durability for long-lasting use that is constructed of solid rubber and MDF veneer birch.
- Podium tray area to display your presentation supplies.
- For extra storage, the lectern's drawer space measures 21" x 10".
- Upscale, professional appearance for speakers.
- Features 6" height tray area backing and sides to hide presentation materials from the audience.
- 29.75" height storage space.
- Base dimensions 22.75" length x 11.75" width.
Category: Reception & Conference Room Furniture
The ultimate portable lectern to bolster your confidence and give you authority when you speak. Focus less on worrying about how you look on stage and focus more on delivering a speech that will cement itself into the minds of your listeners. Ample reading surface holds your essentials: books, notes and pens. Lightweight 55 lb frame is easy to move around and adjust. Assembles in five minutes or less. Color(s): Black; Color Family: Black; Wired/Wireless: Wireless; Overall Width: 27.55".
| Global Product Type | Freestanding Lecterns |
|---|---|
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Overall Width | 27.55" |
| Overall Depth | 14" |
| Height (Max) | 43.3" |
| Material(s) | Medium Density Fiberboard |
| Number of Shelves | 0 |
| Top Thickness | 2" |
| Platform Dimensions | 27.5" x 11.75" |
| Series Name | 012 Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | AdirOffice |
|---|---|
| Weight (lbs) | 61.0000 |
| UPC | 810012674843 |
| MPN | I661012BLK |

Log In