We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 0260 Extension Cord, 16 AWG Cable, 8 ft L, 13 A, 125 V, Black
SKU
ORG3193919
by WOODS
$22.63 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For indoor and outdoor Use
Manufactured with stranded and cabled copper conductors and solid molded plugs for longer life. Outer jacket wont mark floors or walls. SJTW cords resist deterioration from moisture and abrasion. 300 V wire rating. Sleeved.
| Cable Size | 16AWG |
|---|---|
| Current Rating | 13A |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 8in |
| Temperature Rating | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078693002601 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7200 |
| MPN | 0260 |
| Brand | WOODS |

Log In