We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 0834 Extension Cord, 14 AWG, Yellow Jacket
SKU
ORG7321599
by WOODS
$41.88 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Designed for general-purpose indoor use. Features solid molded plugs and stranded all-copper conductors. Made of tough vinyl insulation that won't mark walls or floors and resists deterioration from moisture and abrasion. Yellow, sleeved. Rental.
Designed for general-purpose indoor use. Features solid molded plugs and stranded all-copper conductors. Made of tough vinyl insulation that won't mark walls or floors and resists deterioration from moisture and abrasion. Yellow, sleeved. Rental.
| Cable Size | 14AWG |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 25in |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| Brand | WOODS |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.2000 |
| UPC | 078693008344 |
| MPN | 0834 |

Log In