We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 0835 Extension Cord, 14 AWG Cable, 50 ft L, 15 A, 125 V, Yellow
SKU
ORG0335364
by WOODS
$65.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- For indoor and outdoor Use
Designed for general-purpose indoor use. Features solid molded plugs and stranded all-copper conductors. Made of tough vinyl insulation that won't mark walls or floors and resists deterioration from moisture and abrasion. Yellow, sleeved. Rental.
| Cable Size | 14AWG |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 50in |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 4.7000 |
|---|---|
| Brand | WOODS |
| UPC | 078693008351 |
| MPN | 0835 |

Log In