We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 50000 Mechanical Timer, 15 A, 125 V, 1875 W, 24 hr Time Setting, 24 On/Off Cycles Per Day Cycle, White
SKU
ORG1827120
by WOODS
$22.82 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For commercial and residential settings such as ceiling fans, overhead lighting, porch lighting and watering equipment
Multiple daily programming, cycle repeats every 24 hrs. Plugs directly into wall outlet. Up to 24 On/Off settings per day. Instruction slot and manual override switch. Programmable in 30 mins intervals. Capacity 15 A (1875 W) resistive/8 A, 1000 W tungsten/5 A ballast, 125 V, 60 Hz. Pins stay in the timer, never get lost. CSA certified C/US, CFL compatible. 2-1/2 in D x 5 in W x 6-1/4 in H, 0.22 lb. White with taupe silkscreen.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Cycle Time | 24 On/Off Cycles Per Day |
| Depth | 2-1/2in |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Height | 6.25in |
| HP Rating | 3/4hp |
| Installation Type | Plug-In |
| Number of Poles | 2 |
| Time Setting | 24hr |
| Type | Programmable |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| Width | 5in |
| Download PDF File |
| Brand | WOODS |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| UPC | 078693500008 |
| MPN | 50000 |

Log In