We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 50001 Mechanical Timer, 15 A, 125 V, 1875 W, 24 hr Time Setting, 24 On/Off Cycles Per Day Cycle, White
SKU
ORG1827138
by WOODS
$24.40 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For automating lamps and holiday lighting, giving your home that lived in look
Multiple daily programming, cycle repeats every 24 hrs. Plugs directly into wall outlet. Up to 24 On/Off settings per day. Instruction slot and manual override switch. Programmable in 30 mins intervals. Capacity 15 A (1875 W) resistive/8 A, 1000 W tungsten/5 A ballast, 125 V, 60 Hz. Pins stay in the timer, never get lost. CSA certified C/US, CFL compatible. 2-1/2 in D x 5 in W x 6-1/4 in H, 0.22 lb. White with taupe silkscreen.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Cycle Time | 24 On/Off Cycles Per Day |
| Depth | 2-1/2in |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Height | 6.25in |
| Installation Type | Plug-In |
| Material | Plastic |
| Number of Poles | 3 |
| Time Setting | 24hr |
| Type | Heavy-Duty |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| Width | 5in |
| Download PDF File |
| UPC | 078693500015 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| MPN | 50001 |
| Brand | WOODS |

Log In