We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 50003 Mechanical Timer, 15 A, 125 V, 1875 W, 7 days Time Setting, White
SKU
ORG1827153
by WOODS
$24.58 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For use to give home that lived in look while your away on vacation or at the office
Pre-programmed settings, repeats weekly. Turns on and off twice a day at random times. Instruction slot and manual override switch. CSA Certified C/US, CFL compatible. White with taupe silkscreen. 2-1/2 in D x 5 in W x 6-1/4 in H, 0.20 lb. 15 A (1875 W) resistive/8 A, 1000 W tungsten/5 A ballast, 125 V, 60 Hz. With 2-conductor outlet and plug.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Depth | 2-1/2in |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Height | 6.25in |
| Installation Type | Plug-In |
| Number of Poles | 2 |
| Time Setting | 7days |
| Type | Pre-Programmed |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| Width | 5in |
| Download PDF File |
| Brand | WOODS |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| UPC | 078693500039 |
| MPN | 50003 |

Log In