We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 59018 Digital Timer, 15 A, 125 V, 1875 W, 7 days Time Setting, 7 On/Off Cycles Per Day Cycle, White
SKU
ORG5089941
by WOODS
$44.50 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Set to turn lights, exhaust and ceiling fans, space heaters and other appliances on and off at certain times of the day. Settings repeat weekly. Replaces a standard light switch and fits a standard decorator switchplate. Push-button settings, self-recharging battery back-up in case of power failure and compatibility with compact fluorescent bulbs. 120 VAC 60 Hz 15 A, 1875 W resistive, 8 A, 120 V, 1000 W Tungsten 1/4 hp.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Cycle Time | 7 On/Off Cycles Per Day |
| Depth | 2in |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Height | 6.25in |
| HP Rating | 1/4hp |
| Installation Type | Wall |
| Time Setting | 7days |
| Type | Heavy-Duty |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| Width | 4-1/4in |
| Download PDF File |
| UPC | 078693590184 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| MPN | 59018 |
| Brand | WOODS |

Log In