We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 59719 Countdown Timer, 20 A, 125 V, 60 min Time Setting, Gray
SKU
ORG9056128
by WOODS
$30.61 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
In-wall timer turns off after a set amount of time, saving money, appliance and bulbs. Simply turn the dial to the desired running time and the connected light or appliance will shut-off at the set time. Install in place of existing wall switch (standard or decorator wall plate). Compatible with compact fluorescent bulbs.
In-wall timer turns off after a set amount of time, saving money, appliance and bulbs. Simply turn the dial to the desired running time and the connected light or appliance will shut-off at the set time. Install in place of existing wall switch (standard or decorator wall plate). Compatible with compact fluorescent bulbs.
| Color | Gray |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Depth | 2.3in |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Height | 4.25in |
| Installation Type | Wall |
| Temperature Rating | 10 to 40deg C |
| Time Setting | 60min |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 2500W |
| Width | 3.3in |
| Download PDF File |
| UPC | 078693597190 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4500 |
| MPN | 59719 |
| Brand | WOODS |

Log In