We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER 1123-2 Paint Brush, 2 in W, 2-7/16 in L Bristle, China Bristle, Beaver Tail Handle
SKU
ORG0320390
by WOOSTER
$15.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Soft, amber-brown bristles provide a smooth finish with all oil-based enamels, varnishes and stains
Category: Paint Brushes
Experienced traditional painters will say for oil-based coatings there's nothing like the finish China bristle can provide. AMBER FONG is the natural bristle equivalent of popular Wooster Softip brushes. Soft, amber-brown bristles deliver an extra-fine finish with all oil-based paints, enamels, varnishes and stains. Short handle makes the brush easy to control.
| Bristle Length | 2-7/16in |
|---|---|
| Bristle Material | China |
| Color | Amber Brown/Pearl Yellow |
| Ferrule Finish | Brass |
| Ferrule Material | Steel |
| Handle Length | 4in |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Beaver Tail |
| Suitable for | All Oil-Based Enamels Varnishes and Stains |
| Thickness | 9/16in |
| Width | 2in |
| Brand | WOOSTER |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| UPC | 071497137241 |
| MPN | 1123-2 |

Log In