We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER 4054-4 Paint Brush, 2-11/16 in L Bristle, Steel Ferrule
SKU
ORG9135229
by WOOSTER
$21.87 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Gold polyester/white bristle blend
- Natural bristle increases capacity and delivers a smooth finish, while polyester holds stiffness to maintain production when used with water-based coatings
- Black solid plastic handle made of earth-friendly recycled material
Category: Paint Brushes
For all latex and oil-based stains or sealers. Gold and sable polyester, square trim. Brass-plated steel ferrule. Durapro polyfoam handle resists water and solvents. Packed in a counter display box.
| Bristle Length | 2-11/16in |
|---|---|
| Bristle Material | China/Polyester |
| Color | Black/Gold/White |
| Ferrule Finish | Brass |
| Ferrule Material | Steel |
| Handle Material | Solid Plastic |
| Length | 11.5in |
| Thickness | 7/8in |
| Width | 4in |
| Download PDF File |
| UPC | 071497172945 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4700 |
| MPN | 4054-4 |
| Brand | WOOSTER |

Log In