We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER 5234-1-1/2 Paint Brush, 2-3/16 in L Bristle, Sash Handle, Stainless Steel Ferrule
SKU
ORG9533357
by WOOSTER
$20.09 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- White and gold CT polyester filaments for excellent control and smoothing
- Firm formulation, soft touch
- For all paints and enamels
Category: Paint Brushes
Gold Edge paint brushes are made with an exclusive formula of chemically tipped (CT ) polyester. This filament is very soft and fine to virtually eliminate brushmarks, yet it has added stiffness to push paint farther on the surface and provide control for sharp, single-pass cuts. Excellent for all paints and enamels, Gold Edge brushes offer semi-professional results at a great price.
| Bristle Length | 2-3/16in |
|---|---|
| Bristle Material | Polyester |
| Color | Gold Bristle/White |
| Ferrule Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Beech Hardwood |
| Handle Type | Sash |
| Thickness | 3/8in |
| Width | 1-1/2in |
| Download PDF File |
| UPC | 071497184368 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0400 |
| MPN | 5234-1 1/2 |
| Brand | WOOSTER |

Log In