We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER F5117-2-1/2 Paint Brush, 2-1/2 in W, 1-11/16 in L Bristle, China Bristle, Plain-Grip Handle
SKU
ORG2628477
by WOOSTER
$14.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For brushing chips and dusting
Category: Paint Brushes
For applying varnishes, stains, glues and craft or decorative project paints as well as for brushing chips and dusting. Plain wood handle. Tin-plated steel ferrule.
| Bristle Length | 1-11/16in |
|---|---|
| Bristle Material | China |
| Ferrule Finish | Tin |
| Ferrule Material | Steel |
| Handle Material | Wood |
| Handle Type | Plain-Grip |
| Thickness | 5/16in |
| Width | 2-1/2in |
| UPC | 071497167750 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| MPN | F5117-2 1/2 |
| Brand | WOOSTER |

Log In