We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER F5119-5-1/2 Paint Brush, 3-1/4 in L Bristle, Threaded Handle, Steel Ferrule
SKU
ORG8937245
by WOOSTER
$29.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Excellent results with all oil-based stains, sealers, wood toners
- White China bristle, square construction
- Threaded hardwood handle with bucket clip, removes for extension pole use
- For oil-based stains, sealers, wood toners
Category: Paint Brushes
Threaded hardwood handle removes for extension pole use! Great option for flooring and hard-to-reach areas. New white bristle/sable polyester blend provides quick coverage with all stains, waterproofing sealers and wood toners - water-based or oil-based. Original 100% white bristle brush delivers the smoothest results with oil-based products. Attractive, full-color, trilingual packaging.
| Bristle Length | 3-1/4in |
|---|---|
| Bristle Material | China/Polyester |
| Color | White |
| Ferrule Finish | Nickel |
| Ferrule Material | Steel |
| Handle Material | Hardwood |
| Handle Type | Threaded |
| Thickness | 1-1/2in |
| Width | 5-1/2in |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.7300 |
|---|---|
| Brand | WOOSTER |
| UPC | 071497169846 |
| MPN | F5119-5 1/2 |

Log In