We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER P3973-3 Paint Brush, 2-11/16 in L Bristle, Wall Handle, Steel Ferrule
SKU
ORG8324097
by WOOSTER
$16.35 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Deluxe, made in USA quality out-paints the imports
- Gold polyester, chisel trim, for all latex or oil paints
- For all latex or oil paints
Category: Paint Brushes
For all latex and oil paints. Gold polyester chisel trim bristle. Brass-plated steel ferrule. Black solid plastic handle.
| Bristle Length | 2-11/16in |
|---|---|
| Bristle Material | Polyester |
| Color | Black/Gold |
| Ferrule Finish | Brass |
| Ferrule Material | Steel |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Wall |
| Thickness | 11/16in |
| Width | 3in |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2800 |
|---|---|
| Brand | WOOSTER |
| UPC | 071497106360 |
| MPN | P3973-3 |

Log In