We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER Z1222-2-1/2 Paint Brush, 3-3/16 in L Bristle, Stainless Steel Ferrule
SKU
ORG6767230
by WOOSTER
$25.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- White China bristle, chisel construction
- Soft formulation, velvet feel
- Round rust-resistant steel ferrule
- For oil-based paints, varnishes, shellac, alkyd enamels, oil stains and oil-based polyurethanes
Category: Paint Brushes
For oil-based paints, varnishes, shellac, alkyd enamels, oil stains and oil-based polyurethanes. Chisel construction, Sealed maple wood handle Round rust-resistant steel ferrule. Soft formulation, velvet feel.
| Bristle Length | 3-3/16in |
|---|---|
| Bristle Material | China |
| Color | White |
| Ferrule Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Sealed Maple Wood |
| Thickness | 5/8in |
| Width | 2-1/2in |
| Download PDF File |
| UPC | 071497155658 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3200 |
| MPN | Z1222-21/2 |
| Brand | WOOSTER |

Log In