We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WorldView Renewable Sugarcane Containers, 10 x 4 x 7, White, 150/Carton
Delivered in 2-4 business days
- Made from 100% renewable and reclaimed resources.
- Microwave safe, freezer safe.
- Grease- and cut-resistant.
- Can handle both hot and cold food items.
Eco-Products Compostable To Go Containers, the ultimate sustainable packaging solutions for your food service needs. These disposable containers are made from renewable white molded fiber, ensuring they are entirely tree-free. Designed for convenience and sustainability, these containers are ASTM compliant, meeting rigorous compostability standards. They can handle any cold or hot, saucy, creamy, buttery dish you can throw at them. With optional lids (sold separately), they offer secure and versatile storage for a variety of food items. Choose Eco-Products Compostable To Go Containers and demonstrate your commitment to sustainability while providing top-quality service to your customers. Food Container Type: Base; Material(s): Bagasse; Material Type: Molded Fiber; Interior Volume Capacity: 48 oz.
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
|---|---|
| Food Container Type | Base |
| Material(s) | Bagasse |
| Material Type | Molded Fiber |
| Interior Volume Capacity | 48 oz |
| Color(s) | White |
| Width | 10.47" |
| Depth | 10.47" |
| Height | 1.76" |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Microwave Safe | Yes |
| Dishwasher Safe | No |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| For Use With | Eco-Products WorldViewâ„¢ Lids EPSCRC107LIR |
| Product Biodegradability Indicator | Y |
| Product Biodegradability in Days | 180 |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Commercial Facility |
| Product Compostability Certification | Certification Not Required: Inherently Compostable |
| Compliance Standards | Meets ASTM D6868 Standards; USDA Certified Biobased 99% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 14.1000 |
|---|---|
| Brand | Eco-Products |
| UPC | 644632918731 |
| MPN | EPSCRC107 |

Log In