We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource FR01-2X12B Floor Register, Steel, Brown
SKU
ORG2611770
by ProSource
$19.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The listed sizes refer to duct opening measurement
- The register is made of durable power coated steel
- The register has a round corner and opposed blade
- The register has an adjustable lever that allows for easy control of air flow direction
Category: Floor & Ceiling Registers
The perimeter diffuser offers widespread air diffusion and the parallel valves deflect air to wall or into room, The register is strong, made of an all-steel construction and it has individually assembled face bars with extra wide border.
| Air Deflection Angle | Multi-Angled |
|---|---|
| Color | Brown |
| Duct Opening Height | 2in |
| Duct Opening Width | 12in |
| Faceplate Type | 2-Way Air Deflection |
| Finish | Brown |
| Height | 16.93mm |
| Includes | Back Damper |
| Installation Type | For Floor Application |
| Length | 13-1/2in |
| Material | Steel |
| Projection Size | 13.5 x 3.75in |
| Suitable for | For Floor Application |
| Width | 3-3/4in |
| UPC | 045734628090 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8900 |
| MPN | FR01-2X12B |
| Brand | ProSource |

Log In