We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prosource 35-1-1/4X1B Pipe Bushing, 1-1/4 x 1 in, MIP x FIP, Malleable Iron, SCH 40 Schedule, 300 psi Pressure
SKU
ORG6100168
by ProSource
$16.34 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Has a black finish
- It's UL and FM certified
- It meets ASTM and ASME standards
- It's a durable steel construction bushing with a hexagonal head
- Connecting two different diameters of nipples and pipes
- For joining different lengths of pipe
Category: Black Iron Pipe Fittings
Prosource Pipe Bushing, Nominal Size: 1-1/4 x 1 in, MIP x FIP Connection, 300 psi, Operating Temperature: -4 to 572 deg F, Schedule Rating: SCH 40, Hex Size: 1.76 in, Malleable Iron, 1.08 in L
| Connection Type | MIP x FIP |
|---|---|
| Hex Size | 1.76in |
| Length | 1.08in |
| Material | Malleable Iron |
| Nominal Size | 1-1/4 x 1in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Brand | ProSource |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| UPC | 045734100169 |
| MPN | 35-1-1/4X1B |

Log In