We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prosource B241 65X50 Pipe Bushing, 2-1/2 x 2 in, MIP x FIP, Malleable Iron, SCH 40 Schedule, 300 psi Pressure
SKU
ORG6100291
by ProSource
$20.40 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Has a black finish
- It's UL and FM certified
- It meets ASTM and ASME standards
- It's a durable steel construction bushing with a hexagonal head
- Connecting two different diameters of nipples and pipes
- For joining different lengths of pipe
Category: Black Iron Pipe Fittings
Prosource Pipe Bushing, Nominal Size: 2-1/2 x 2 in, MIP x FIP Connection, 300 psi, Operating Temperature: -4 to 572 deg F, Schedule Rating: SCH 40, Hex Size: 2.98 in, Malleable Iron, 1.44 in L
| Connection Type | MIP x FIP |
|---|---|
| Hex Size | 2.98in |
| Length | 1.44in |
| Material | Malleable Iron |
| Nominal Size | 2-1/2 x 2in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Brand | ProSource |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9700 |
| UPC | 045734939097 |
| MPN | B241 65X50 |

Log In