We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prosource B241 20X6 Pipe Bushing, 3/4 x 3/8 in, MIP x FIP, Malleable Iron, SCH 40 Schedule, 300 psi Pressure
SKU
ORG6100051
by ProSource
$16.02 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Has a black finish
- It's UL and FM certified
- It meets ASTM and ASME standards
- It's a durable steel construction bushing with a hexagonal head
- Connecting two different diameters of nipples and pipes
- For joining different lengths of pipe
Category: Black Iron Pipe Fittings
ProSource Pipe Bushing, 3/4 x 1/8 in Nominal, MIP x FIP Connection, 300 psi Pressure, -4 to 572 deg F Operating, SCH 40 Schedule, 1.15 in Hex, Malleable Iron, 0.85 in Length
| Connection Type | MIP x FIP |
|---|---|
| Hex Size | 1.15in |
| Length | 0.85in |
| Material | Malleable Iron |
| Nominal Size | 3/4 x 1/8in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Brand | ProSource |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| UPC | 045734939165 |
| MPN | B241 20X6 |

Log In