We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource PPGSC-6 Merchant Pipe Coupling, 1/8 in, Threaded, Malleable Steel
SKU
ORG6117634
by ProSource
$15.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM certified
- Meet NSF 372/ NSF61 standard
- Design for a tight joint at the pipe
- Female threads on both ends
Category: Galvanized Steel Pipe Fittings
ProSource Merchant Pipe Coupling, Nominal Size: 1/8 in, Threaded Connection, Wall Thickness: 0.074 in, Malleable Steel, 0.75 in L
| Connection Type | Threaded |
|---|---|
| Length | 0.75in |
| Material | Malleable Steel |
| Nominal Size | 1/8in |
| Wall Thickness | 0.074in |
| UPC | 045734936744 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| MPN | PPGSC-6 |
| Brand | ProSource |

Log In