We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Scotch-Brite Heavy-Duty Scrub Sponge
SKU
MMM426CT
by SCOTCH-BRITE
$37.45 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Fast cleanup of tough jobs
- Removes tough, baked-on messes 50% faster than other like sponges
- Sanitize in the dishwasher and reuse
- Great for the kitchen, garage and outdoors
Category: Household Cleaning
Heavy-Duty Scrub Sponge is designed to provide fast cleanups of tough jobs. Scrub sponge quickly removes tough, baked-on messes. Sponge is shaped to fit comfortably in the hand. It is great for use in the kitchen, garage and outdoors. You can also sanitize it in your dishwasher and reuse.
| Application/Usage | Cleaning |
|---|---|
| Application/Usage | Scrubbing |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Country of Origin | Canada |
| Depth | 0.6" |
| Features | Comfortable Grip |
| Features | Heavy Duty |
| Height | 2.8" |
| Manufacturer Part Number | 426CT |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Product Color | Green |
| Product Color | Yellow |
| Product Name | Heavy-Duty Scrub Sponges |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Recycled | No |
| Width | 4.5" |
| UNSPSC | 47131603 |
| UPC | 50051131936817 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.7000 |
| MPN | 426CT |
| Brand | SCOTCH-BRITE |









Log In