We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Scotch-Brite No Scratch Scrub Sponges
SKU
MMMMP3CT
by SCOTCH-BRITE
$32.06 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Cleans tough messes fast without scratching
- Wavy shape fits comfortably in your hand
- 2-4/5"W x 4-1/2"L
Category: Household Cleaning
Multipurpose scrub sponge cleans tough messes fast without scratching. Use the nonscratch sponge to clean cookware, countertops or any other surface with a finish you don't want to scratch. Wavy shape fits comfortably in your hand.
| Application/Usage | Cleaning |
|---|---|
| Application/Usage | Scrubbing |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Country of Origin | Canada |
| Features | Comfortable Grip |
| Features | Non-scratching |
| Height | 2.8" |
| Length | 4.5" |
| Manufacturer Part Number | MP3CT |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Color | Blue |
| Product Name | No Scratch Scrub Sponges |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Recycled | No |
| Thickness | 590 mil |
| Width | 4.5" |
| UNSPSC | 47131603 |
| UPC | 051141406664 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0000 |
| MPN | MP3CT |
| Brand | SCOTCH-BRITE |









Log In