We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alday Intensive-Use Chair, Supports Up to 500 lb, 17.5" to 20" Seat Height, Black
SKU
SAF3391BL
by Safco
$712.59 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ample supportive cushioning in the seat and back deliver ergonomic shaping to fit a variety of body types.
- Durable plastic ergo core back and reinforced mechanism with back tilt adds more comfort and overall strength.
- Wide five-star base with casters provide extreme stability.
- Rated up to 500 lbs. and 24/7 use.
- Available with height and width adjustable T-pad arms (Sold Separately).
Category: Office Chairs
Ample supportive cushioning in the seat and back deliver ergonomic shaping to fit a variety of body types. Durable plastic ergo core back and reinforced mechanism adds more comfort and overall strength. Back tilt helps to support a reclined posture and may allow a beneficial rocking motion that may help increase movement throughout the day. Wide five-star base with casters provide extreme stability. Fabric. Recommended Application Area(s): General Office & Task; Specialty; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arms Included | No |
|---|---|
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Back Height Maximum | 18" |
| Back Surface Material | 100% Polyester |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Back Width Maximum | 18.75" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Metal; Plastic |
| Caster/Glide Details | Five 2.5" Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Color Family | Black |
| Compatible Flooring Type(s) | High-Pile Carpet; Low-Pile Carpet |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 26" |
| Overall Height Maximum | 38" |
| Overall Height Minimum | 35.5" |
| Overall Width Maximum | 26" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task; Specialty |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 20" |
| Seat Fill Material | Foam |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 20" |
| Seat Height Minimum | 17.5" |
| Seat Surface Material | Fabric; Wood |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Width Maximum | 20.5" |
| Special Features | Fabric |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 500 lb |
| Weight (lbs) | 47.0000 |
|---|---|
| Brand | Safco |
| UPC | 073555339123 |
| MPN | 3391BL |



Log In