We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$124.91 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Mesh suspension seat and back provides firmness, breathability, and comfort.
- Adjustable lumbar support.
- Back reclines at 2-to-1 angle to the seat allowing user to recline while keeping seat relatively even with the floor.
- Height adjustable arms offer optimal positioning.
- Five-star base with casters.
Category: Office Chairs
Mesh suspension seat and back provides firmness, breathability, and comfort. Adjustable lumbar support. Back reclines at 2-to-1 angle to the seat allowing user to recline while keeping seat relatively even with the floor. Adjustable arms offer optimal positioning. Five-star base with casters. Recommended Application Area(s): General Office & Task; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Adjustability | Height |
|---|---|
| Arm Height From Seat | 6.25" to 9" |
| Arm Type | Loop |
| Armrest Color | Black |
| Armrest Material | Polypropylene |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 20.27" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Back Width Maximum | 17.32" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 15.55" |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 27.16" |
| Overall Height Maximum | 39.76" |
| Overall Height Minimum | 35.82" |
| Overall Width Maximum | 26.37" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 18.7" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 19.68" |
| Seat Height Minimum | 15.74" |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Seat Width Maximum | 20.07" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Brand | Alera |
|---|---|
| Weight (lbs) | 44.0000 |
| UPC | 042167391973 |
| MPN | ET4218 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In