We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX 750VA Tower/Rack Convertible UPS
Delivered in 2-4 business days
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 12 minute at full load
- 1 batteries for maximum feasibility and added productivity
- 2 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- Lead Acid battery chemistry delivers energy to the mission critical equipment through an easily controlled reaction
- NEMA 5-15P plug/connector type for a secure, feasible operation
- NEMA 5-15R receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Line-interactive UPS with mission critical equipment application/usage to ensure maximum usability and reliable power supply
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
APC commits to providing certainty in a connected world with theEcoStruxure™ Ready Smart-UPS™ X ENERGY STARĀ® Certified Line Interactive UPSby delivering extended runtime and back-up scalable batteries, to keep your business going through prolonged outages, while saving you money.In addition, you can remotely monitor and/ormanage your physical infrastructure through a mobile device, tablet or PC with one of three advanced connectivity options (Network Management Card, SmartConnect or EcoStruxure IT).EcoStruxure™ Ready Smart-UPS™ X ENERGY STARĀ® Certified Line Interactive UPScan be used as a standalone UPS or be installed in a NetShelter SX series, SV series, CX2 series and WX series wall-mount racks. Additional key benefits include... Automatic Voltage Regulation corrects voltage fluctuations and prolongs battery life Green mode that bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve very high operating efficiency, without sacrificing protection Intuitive LCD interface that provides clear andaccurate information in multiple languages Pure sinewave output compatible with active power factor corrected servers & sensitive electronics?Predicative battery replacement date Energy Meter with actual kilowatt hours of usage Emergency Power Off (EPO) switch
| Alarm | Low Battery |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
| Alarm | Overload |
| Application/Usage | Business |
| Application/Usage | Communication System |
| Application/Usage | Computer |
| Application/Usage | Data Storage |
| Application/Usage | Edge Computing |
| Application/Usage | Electronic |
| Application/Usage | IT Infrastructure |
| Application/Usage | Mission Critical Equipment |
| Application/Usage | Mobile Device |
| Application/Usage | Network Device |
| Application/Usage | POS Terminal |
| Application/Usage | Security System |
| Application/Usage | Server Room |
| Application/Usage | Tablet |
| Application/Usage | Telecommunication |
| Application/Usage | VoIP |
| Application/Usage | Workstation |
| AVR | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25.60 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Country of Origin | Philippines |
| Depth | 19.3" |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 17" |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Input Voltage Range | 82 V AC - 144 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity | 675 W |
| Load Capacity | 750 VA/675 W |
| Manufacturer Part Number | SMX750C |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Output Frequency | 127 Hz |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Product Color | Black |
| Product Family | Smart-UPS SMX |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Name | Smart-UPS SMX 750VA Tower/Rack Convertible UPS |
| Product Series | SMX |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Serial Port | Yes |
| Status Indicators | Control Panel:
|
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Transfer Time | 0 ns |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 48.61 lb |
| Width | 3.5" |
| UNSPSC | 39121011 |
| Brand | APC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 59.0000 |
| UPC | 731304401100 |
| MPN | SMX750C |
| Prop65 Warning | Lead and Lead Compounds |



Log In