We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I 750 VA Tower/Rack Mountable UPS
SKU
APWSMX750I
by APC
$896.91 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Auto recognition of external batteries - UPS recognizes when external battery packs are attached and automatically adjusts runtime.
- Cold-start capable - Provides temporary battery power when the utility power is out.
- Energy meter - Provides actual kilowatt hours of usage for energy conscious users.
- EPO - Attach the device to an Emergency Power Off (EPO) system so that power can be turned off in an emergency situation.
- Green mode - Patent-pending operating mode that bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve very high operating efficiency without sacrificing any protection.
Category: UPS & Accessories
Award-winning Smart-UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in either traditional tower or rack-optimized convertible form factor.. Included PowerChute management software provides IT administrators the comfort of safe system shutdown and advanced UPS management.
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 34 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Depth | 19.3" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity | 600 W |
| Load Capacity | 750 VA/600 W |
| Manufacturer Part Number | SMX750I |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Package Contents | |
| Product Color | Black |
| Product Family | Smart-UPS SMX |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Model | SMX750I |
| Product Name | Smart-UPS SMX750I 750 VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Product Series | SMX |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Rack Height | 2U |
| USB | Yes |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 48.50 lb |
| Width | 17" |
| UNSPSC | 39121011 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 58.0000 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304268581 |
| MPN | SMX750I |



Log In