We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect
Delivered in 2-4 business days
- Line-interactive UPS provides optimal and uninterrupted power supply for maximum usability
- Up to 12 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Overload protection feature usually operates on an inverse time curve where the stable time becomes less as the current increases
- 5 batteries for better reliance and maximum dependability
- 2 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Replaceable battery for optimal performance with maximum charged dependability
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- NEMA 5-15P plug/connector type for maximum usability with added reliability
- NEMA 5-15R receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Line-interactive UPS with server application/usage to ensure maximum usability and reliable power supply
Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.
| Alarm | Error (Continuous Tone) |
|---|---|
| Alarm | Low Battery |
| Alarm | On Battery |
| Alarm | Overload |
| Application/Usage | Business |
| Application/Usage | Communication System |
| Application/Usage | Electronic Equipment |
| Application/Usage | IT Equipment |
| Application/Usage | IT Infrastructure |
| Application/Usage | Network Device |
| Application/Usage | Network Hub |
| Application/Usage | POS Terminal |
| Application/Usage | Router |
| Application/Usage | Security System |
| Application/Usage | Server |
| Application/Usage | Switch |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25.60 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Country of Origin | Philippines |
| Depth | 17" |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 19.3" |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Input Voltage Range | 82 V AC - 144 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity | 675 W |
| Load Capacity | 750 VA/675 W |
| Manufacturer Part Number | SMX750CNC |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Batteries | 5 |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Product Color | Black |
| Product Family | Smart-UPS X |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Name | Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect |
| Product Series | X |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Rack Height | 2U |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Serial Port | Yes |
| Software Included | Powerchute Business Edition |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 48.50 lb |
| Width | 3.5" |
| UNSPSC | 39121011 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 74.0000 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304401117 |
| MPN | SMX750CNC |



Log In