We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boss Antimicrobial Guest Chair, 300 lb. Weight Capacity
SKU
BOPB9591AMBK
$117.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Perfect for offices, waiting rooms and more
- Durable, antimicrobial vinyl is easy to clean
- Sturdy base supports up to 300 lb.
- Fixed arms for a relaxed, comfortable sitting experience
Category: Home Chairs & Stools
Heavy-duty, comfortable, Mid Back Guest Chair is perfect for anyone seeking additional seating in any room or office. Chair is designed with a strong and easy-to-clean, antimicrobial vinyl for a professional appearance. Sturdy, tubular, steel base offers stable support. Chair stands at a fixed height with a fixed-arm design. Weight capacity is 300 lb.
| Adjustable Arm | No |
|---|---|
| Adjustable Back | No |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Room |
| Arm Height | 25.50" |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 15" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Type | Mid Back |
| Back Width | 18" |
| Base Material | Tubular Steel |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Boss |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22" |
| Features | Antimicrobial |
| Features | Comfortable |
| Features | Easy Clean |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Sturdy |
| Features | Upholstered |
| Features | Wall Saver |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Height | 32.5" |
| Limited Warranty | 6 Year |
| Manufacturer Part Number | B9591AM-BK |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Number of Legs | 4 |
| Product Model | B9591AM-BK |
| Product Name | Antimicrobial Guest Chair, 300 lb. Weight Capacity |
| Product Type | Chair |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 18.50" |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 19" |
| Width | 22" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 751118959116 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 27.0000 |
| MPN | B9591AM-BK |
| Brand | BOSS Furniture |


Log In