We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boss Diamond Stacking Chair
SKU
BOPB9505CS
$101.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contemporary design perfect for any space
- Sturdy frame for long-lasting, stable support
- Stack up to 4 chairs to save storage space
- Durable vinyl is easy to clean for enhanced longevity
Category: Home Chairs & Stools
Diamond Stacking Chair offers the perfect seating solution for any space. Chair is made with a gorgeous Caressoft fabric that is easy to clean. Stack up to four chairs to save storage space. Cushions add a pop of color to any room or office. Chair includes a sturdy, four-leg, tubular frame in steel. Maximum weight capacity is 275 lb.
| Brand Name | Boss |
|---|---|
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Depth | 23" |
| Height | 30.5" |
| Manufacturer Part Number | B9505-CS |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Color | Black |
| Product Material | Fabric |
| Product Name | Diamond Stacking Chair |
| Product Type | Chair |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Width | 18" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Width | 20" |
| UNSPSC | 56101504 |
| Download PDF File |
| UPC | 751118950588 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.0000 |
| MPN | B9505-CS |
| Brand | BOSS Furniture |






Log In