We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boss Diamond Stacking Chair with Arm
SKU
BOPB9501BK
$96.81 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contemporary design perfect for any space
- Extra support with fixed arms
- Sturdy frame for long-lasting, stable support
- Easily stack to save storage space
Category: Home Chairs & Stools
Diamond Stacking Chair with Arms offers the perfect seating solution for any space. Chair is made with a gorgeous crepe material. Stack up to four chairs to save storage space. Fixed arms provide extra comfort. Cushions add a pop of color to any room or office. Chair includes a sturdy, four-leg, tubular frame in steel. Maximum weight capacity is 275 lb.
| Arm Height | 25.50" |
|---|---|
| Back Width | 18" |
| Brand Name | Boss |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Depth | 23" |
| Height | 30.5" |
| Manufacturer Part Number | B9501-BK |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Crepe |
| Product Name | Diamond Stacking Chair with Arm |
| Product Type | Chair |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Width | 18" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Width | 23.5" |
| UNSPSC | 56101504 |
| Download PDF File |
| UPC | 751118950113 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.0000 |
| MPN | B9501-BK |
| Brand | BOSS Furniture |






Log In