We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boss Mahogany Frame Side Chair
SKU
BOPB9570BK
$158.63 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- Sleek, professional look perfect for offices, waiting rooms, conference rooms and more
- Adds an elegant touch to any space with mahogany wood frame
- Comfortable seating thanks to extra-thick back and seat cushions
- Use armrests for added support and comfort
Category: Home Chairs & Stools
Wood Reception Chair is the perfect option for any office, waiting room, conference room or event. It features a molded wood frame and mahogany finish for a sleek look that's as alluring as it is professional. Extra-thick seat and back cushions provide a comfortable sitting experience for all your guests and visitors.
| Arm Height | 25" |
|---|---|
| Back Width | 20" |
| Brand Name | Boss |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Depth | 25" |
| Height | 34" |
| Manufacturer Part Number | B9570-BK |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Mahogany Frame Side Chair |
| Product Type | Chair |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Width | 20" |
| Weight (Approximate) | 48 lb |
| Width | 24" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 751118957013 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 26.0000 |
| MPN | B9570-BK |
| Brand | BOSS Furniture |



Log In