We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Shatterproof Clipboard
SKU
BSN49269
$7.13 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
Category: Clipboards
Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Board Material | Plastic |
| Brand Name | Business Source |
| Clipboard Length | 11" |
| Clipboard Width | 8 1/2" |
| Country of Origin | China |
| Features | Shatter Proof |
| Features | Smooth Writing |
| Height | 0.8" |
| Length | 12.5" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Product Type | Clipboard |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Width | 9" |
| UNSPSC | 44122012 |
| UPC | 035255492690 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5200 |
| Brand | Business Source |
| MPN | 49269 |







Log In