We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Spring Clip Plastic Clipboard
SKU
BSN01863
$7.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Versatile writing surface for on-the-go
- Secure forms and other important documents with sturdy metal clip
- Spring mechanism on clip for easy access
- Sides lined with Imperial and metric markings for easy measuring
- Durable plastic for lasting use
Category: Clipboards
Clipboard provides a stylish, functional way to write when you're on-the-go and working without the convenience of a desk. Sturdy spring clip secures paper and is made of durable metal. Aligned eyelets on the clip make it easy to hang up and store. One long side is screen-printed in Imperial ruler markings in 1/16" up to 11" for handy measurements. The other side has centimeter markings up to 27 cm. Clipboard is made of durable molded plastic for lasting use.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Board Material | Plastic |
| Brand Name | Business Source |
| Clip Material | Metal |
| Clip Type | Spring Clip |
| Clipboard Length | 11" |
| Clipboard Width | 8 1/2" |
| Country of Origin | China |
| Features | Durable |
| Features | Sturdy Clip |
| Length | 12.5" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 01863 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Blue |
| Product Name | Spring Clip Plastic Clipboard |
| Product Type | Clipboard |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Width | 9" |
| UNSPSC | 44122012 |
| UPC | 035255018630 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5400 |
| MPN | 01863 |
| Brand | Business Source |







Log In