We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Tear-resistant Clr Tab Index Dividers
SKU
BSN16477
$5.89 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clear tabs offer complete visibility from either side
- Heavy-duty stock provides long-lasting durability
- Reinforced binding edge helps prevent tearing
- Included inserts are compatible with laser and inkjet printers
Category: Index Dividers
Index dividers feature insertable, tear-resistant tabs and are compatible with laser and inkjet printers. Dividers are made with recycled material.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Divider Color | White |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer Part Number | 16477 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 5 / Set |
| Product Name | Tear-resistant Clear Tab Index Dividers |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | Yes |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Clear |
| Tabs per Set | 5 |
| Total Number of Dividers | 5 |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| UNSPSC | 44122010 |
| Download PDF File |
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| UPC | 035255164771 |
| MPN | 16477 |






Log In