We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice OneBox Paper Box, 37 oz, 4.5 x 4.5 x 2.5, Kraft, 312/Carton
SKU
PCTNOB01KEC
$73.35 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Leak resistant
- Easy to close Smartlock flap
- Stackable
- Large area to add sticker for easy product identification
- Optional SmartVents
- Perforated tear away lid
- Come pre-assembled.
Category: Food Service Furniture
Searching for the perfect alternative to plastic containers? EarthChoiceOneBox paper boxes help food prep and assembly run smoothly and stay mess-free thanks to a secure front latch closure. Send your to-go orders out with confidence using these easy to close, leak proof, paper containers that come pre-assembled! Food Container Type: Box; Material(s): Paperboard; Food Container Material Type: Paper; Capacity (Volume): 37 oz.
| Color(s) | Kraft |
|---|---|
| Depth | 4.5" |
| Dishwasher Safe | No |
| Food Container Type | Box |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 2.5" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 37 oz |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | Paperboard |
| Microwave Safe | Yes |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 4.5" |
| Weight (lbs) | 19.1800 |
|---|---|
| Brand | Pactiv Evergreen |
| UPC | 016194145274 |
| MPN | NOB01KEC |

Log In