We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice OneBox Paper Box, 55 oz, 9 x 4.85 x 2, White, 100/Carton
SKU
PCTNOB02W
$17.48 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Leak resistant
- Easy to close Smartlock flap
- Stackable
- Large area to add sticker for easy product identification
- Optional SmartVents
- Perforated tear away lid
- Come pre-assembled.
Category: Food Service Furniture
Searching for the perfect alternative to plastic containers? EarthChoiceOneBox paper boxes help food prep and assembly run smoothly and stay mess-free thanks to a secure front latch closure. Send your to-go orders out with confidence using these easy to close, leak proof, paper containers that come pre-assembled! Food Container Type: Box; Material(s): Paperboard; Food Container Material Type: Paper; Capacity (Volume): 55 oz.
| Color(s) | White |
|---|---|
| Depth | 4.85" |
| Dishwasher Safe | No |
| Food Container Type | Box |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 2" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 55 oz |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | Paperboard |
| Microwave Safe | Yes |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 9" |
| UPC | 016194145403 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.0000 |
| MPN | NOB02W |
| Brand | Pactiv Evergreen |

Log In