We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice Recycled PET Hinged Container, 32 oz, 7.31 x 5.88 x 3.25, Clear, Plastic, 280/Carton
SKU
PCTYCA910320000
$126.22 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designed specifically to meet the unique needs of deli operations.
- Constructed of flexible, hard-to-crack APET material.
- Clear container allows deli products to be displayed while packaged.
- Secure and leak resistant closure lid prevents spills during transport.
Category: Food Service Furniture
Designed specifically to meet the unique needs of deli operations. Constructed of flexible, hard-to-crack APET material. Clear container allows deli products to be displayed while packaged. Secure and leak resistant closure lid prevents spills during transport. Food Container Type: Hinged Lid Container; Material(s): PET; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 32 oz.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Depth | 5.88" |
| Food Container Type | Hinged Lid Container |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 3.25" |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Interior Volume Capacity | 32 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PET |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 7.31" |
| UPC | 016194071597 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 28.5500 |
| MPN | YCA910320000 |
| Brand | Pactiv Evergreen |

Log In