We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice Recycled PET Hinged Container, 8 oz, 4.92 x 5.87 x 1.32, Clear, Plastic, 200/Carton
SKU
PCT0CA910080000
$47.84 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designed specifically to meet the unique needs of deli operations.
- Constructed of flexible, hard-to-crack APET material.
- Clear container allows deli products to be displayed while packaged.
- Secure and leak resistant closure lid prevents spills during transport.
Category: Food Service Furniture
Designed specifically to meet the unique needs of deli operations. Constructed of flexible, hard-to-crack APET material. Clear container allows deli products to be displayed while packaged. Secure and leak resistant closure lid prevents spills during transport. Food Container Type: Hinged Lid Container; Material(s): PET; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 8 oz.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Depth | 5.87" |
| Food Container Type | Hinged Lid Container |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 1.32" |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Interior Volume Capacity | 8 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PET |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 4.92" |
| UPC | 10016194996194 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.2900 |
| MPN | 0CA910080000 |
| Brand | Pactiv Evergreen |

Log In