We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Clear Trash Can Liners
SKU
GJO01014
by Genuine Joe
$30.21 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Great for recycling and pilferage control
- High-clarity, clear film so you can see what's inside the bag
- Star-bottom construction for even distribution of contents
- Comes on coreless roll for easy dispensing
- Linear low-density for a higher tensile strength and superior impact-resistance and puncture-resistance compared to low-density polyethylene
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags, Can Liners
Trash can liners are ideal for recycling and pilferage control. High-clarity, clear film allows easy viewing of contents inside the linear low-density can liner. Linear low-density polyethylene offers a higher tensile strength and superior impact-resistance and puncture-resistance compared to low-density polyethylene. Star-bottom construction easily conforms to any size trash can and spreads trash around the bottom of the bag. The star seal, or X-seal, is designed for more even distribution of contents. Bags come in a convenient coreless roll for easy dispensing anywhere. Each bag holds 55 to 60 gallons of your garbage. Bags are 0.8 mil thick. The bag size is 38" x 58".
| Application/Usage | Multipurpose |
|---|---|
| Bag Length | 58" |
| Bag Size | 58" x 38" |
| Bag Thickness | 0.80 mil (20 Micron) |
| Bag Width | 38" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | Low |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer Part Number | 01014 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 100 |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Film |
| Product Name | Clear Trash Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Size Standard | Extra Large |
| Volume Capacity | 60 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255010146 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.7500 |
| MPN | 01014 |
| Brand | Genuine Joe |






Log In