We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Economy High-Density Can Liners
Delivered in 2-4 business days
- Built for light to medium trash and frequent changes
- Superior performance and strength with high-density resins
- Coreless rolls to store easily and keep bags at your fingertips
- Ideal for office recycling, waste and pilferage control
- Star-bottom for even distribution of contents
Use these Economy High-density Can Liners for light to medium trash and frequently changed trash applications, including breakrooms, paper/plastic recycling bins and restrooms. Ideal for office waste, the can liners are made with high-density resins for superior strength and performance. Translucent design allows easy viewing of contents so the trash bags can also help with pilferage control. Star-bottom construction easily conforms to any size trash can and spreads trash around the bottom of the bag. The star seal, or X-seal, is designed for more even distribution of contents. Bags come in a convenient coreless roll for compact storage and easy dispensing anywhere. Rolls are perforated for easy access. Each 10 micron thick bag holds 40 to 45 gallons of garbage. Bag size is 40" x 46".
| Bag Length | 46" |
|---|---|
| Bag Size | 46" x 40" |
| Bag Thickness | 0.39 mil (10 Micron) |
| Bag Width | 40" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | High |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer Part Number | 70013 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 250 |
| Packaged Quantity | 250 / Carton |
| Product Color | Translucent |
| Product Material | Resin |
| Product Name | Economy High-Density Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Size Standard | Large |
| Volume Capacity | 45 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255700139 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.4900 |
| MPN | 70013 |
| Brand | Genuine Joe |










Log In