We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Everyday Low Density Can Liners, 43"W x 47"L
SKU
EJOLD434720
by Genuine Joe
$35.14 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Greater puncture-resistance with high-quality, 1.5 mil thick resin
- Flexible and thick to hold office and light industrial waste
- Black to conceal contents
- Star-seal bottom for even weight distribution
- Easy dispensing with compact coreless rolls
Categories: Trash & Recycle Cans, Can Liners
Low-density can liners are made with high-quality, 1.5 mil resin for greater puncture-resistance. They are ideal for office and light industrial waste. Star-seal bottom allows even weight distribution and easy removal from glutton-size receptacles. Can liners come in compact coreless rolls for easy dispensing.
| Application/Usage | Office Waste |
|---|---|
| Application/Usage | Receptacle |
| Bag Length | 47" |
| Bag Size | 47" x 43" |
| Bag Thickness | 1.50 mil (38 Micron) |
| Bag Width | 43" |
| Brand Name | Everyday Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | Low |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer Part Number | LD434720 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 100 |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Product Name | Low-Density Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | Yes |
| Volume Capacity | 45 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255130172 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 20.2100 |
| MPN | LD434720 |
| Brand | Genuine Joe |




Log In