We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Linear Low Density Trash Liners
SKU
GJO70422
by Genuine Joe
$36.14 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Puncture-resistant design reliably holds oddly shaped items
- Dark material keeps unsightly waste hidden from view during transportation
- Star-bottom construction prevents bottom seal leaks
- Perforated rolls provide easy, one-at-a-time access
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags
Economy, low-density can liners offer superior puncture-resistance and stretch. Star-bottom construction eliminates bottom seal leaks. Can liners are packed in convenient, perforated rolls. Small-count coreless rolls are ideal for portion control and minimizing storage.
| Application/Usage | Office Waste |
|---|---|
| Bag Length | 47" |
| Bag Size | 47" x 43" |
| Bag Thickness | 0.58 mil (15 Micron) |
| Bag Width | 43" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | Low |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Perforated |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Star Bottom Seal |
| Features | Stretchable |
| Manufacturer Part Number | 70422 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 200 |
| Packaged Quantity | 200 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Name | Economy Linear Low-Density Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Size Standard | Extra Large |
| Volume Capacity | 56 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255704229 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.9600 |
| Color | Black |
| MPN | 70422 |
| Brand | Genuine Joe |








Log In