We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Georgia Pacific Blue Select 2-ply Roll Towel
SKU
GPC27385CT
$54.93 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 2-ply construction offers reliable performance to prevent wasteful use
- Embossed material increases absorbency to quickly wipe surfaces clean
- Individually wrapped rolls stay protected to help ensure hygienic storage
- Perfect for commercial kitchens, healthcare facilities and more
Category: Paper Towels
Designed for lasting strength and exceptional absorbency, Pacific Blue Select two-ply perforated roll towels are ideal for cleaning and wiping in foodservice, healthcare, laboratory and clinic settings. Join the number of facilities that are moving up to better grade quality vs. economy towels to enhance the ease and efficiency of cleanup tasks. Paper towels on a roll fit most standard, kitchen towel-roll dispensers. Each roll has 85 sheets.
| Application/Usage | Food Service |
|---|---|
| Application/Usage | Healthcare |
| Brand Name | Pacific Blue Select |
| Country of Origin | United States |
| Features | Perforated |
| Full Size Horizontal | 8.80" |
| Full Size Vertical | 11" |
| Full Size | 8.80" x 11" |
| Manufacturer Part Number | 27385CT |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Number of Plys | 2 |
| Packaged Quantity | 30 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Line | Preference |
| Product Material | Paper |
| Product Name | Perforated Paper Towel Roll |
| Product Type | Paper Towel |
| Recycled | No |
| Sheets Per Roll | 85 |
| UNSPSC | 14111703 |
| UPC | 10073310273850 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.5000 |
| MPN | 27385CT |
| Brand | Pacific Blue Select |




Log In