We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Georgia Pacific Preference 2-Ply Roll Towels
SKU
GPC27300CT
$66.27 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Perforated, 2-ply construction for reliable performance for everyday cleaning and wiping
- Fits most PRT dispensers
- Extra absorbency with full-strength design
- Size: 8-4/5" x 11"; White
- 100 Sheets/Roll; 30 Rolls/Carton
Category: Paper Towels
Two-ply perforated paper towels on a roll offer reliable performance for everyday cleaning and wiping tasks. The full-weight, full-strength sheets are embossed for extra absorbency. Paper towels on a roll fit most standard, kitchen towel-roll dispensers. Ideal for commercial kitchens, laboratories, hospitals and clinics. Each roll has 100 sheets.
| Application/Usage | Food Service |
|---|---|
| Application/Usage | Multipurpose |
| Brand Name | Pacific Blue Select |
| Container Type | Carton |
| Core Diameter | 1.63" |
| Country of Origin | United States |
| Features | Absorbent |
| Features | Perforated |
| Features | Strong |
| Full Size Horizontal | 11" |
| Full Size Vertical | 8.80" |
| Full Size | 11" x 8.80" |
| Manufacturer Part Number | 27300CT |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Maximum Roll Diameter | 4.80" |
| Number of Plys | 2 |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Product Name | Paper Towel Rolls by GP Pro |
| Product Type | Paper Towel |
| Recycled | No |
| Rolls Per Container | 30 |
| Sheets Per Roll | 100 |
| UNSPSC | 14111703 |
| Brand | Pacific Blue Select |
|---|---|
| Weight (lbs) | 25.7000 |
| UPC | 10073310273003 |
| MPN | 27300CT |



Log In