We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Mod HLPLCL3020TOP Credenza Top
SKU
HONLCL3020TPLS1
by HON
$61.88 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Belongs to the HON Mod Desk Collection
- Always beauty in simplicity, but you'll also find variety and value with totally adaptable Mod
- Add to a Mod credenza to create a finished look
- Durable laminate resists scratches, spills and stains
- Backed by the HON Limited 5-year Warranty
Category: Office Tables
Add to a Mod Credenza to create a finished look. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. 1" thick desk top provides a sturdy, durable worksurface. Color: Slate Teak; Color Family: Teak; Overall Width: 30"; Overall Depth: 20".
| Color Family | Teak |
|---|---|
| Color(s) | Slate Teak |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| For Use With | HON® Mod Credenza |
| Global Product Type | Credenza Tops & Panels |
| Material(s) | Laminate |
| Overall Depth | 20" |
| Overall Height | 1" |
| Overall Width | 30" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 31.3000 |
| UPC | 194966436345 |
| MPN | HONLCL3020TPLS1 |

Log In